mvb

LICENCJA NA BEZPIECZEŃSTWO

Aktualności

Bezpieczne strefy zagrożenia

Nowoczesne czujki pożarowe (charakteryzujące się dużą elastycznością zastosowań i konfiguracji, w ramach systemu sygnalizacji pożaru SAP i detekcji dymu w strefach zagrożonych wybuchem) zostaną zamontowane w jednej z  poznańskich fabryk zajmujących się produkcją środków chemicznych do ochrony drewna, murów oraz  powłok malarskich.
W ramach wykonania projektu i wdrożenia tego rodzaju systemu niezbędnym zadaniem było dokładne przeanalizowanie rodzaju stref  zagrożonych na terenie rozległego zakładu produkcyjnego. To dane otrzymane od inwestora, wynikające z oszacowania częstotliwości emisji substancji niebezpiecznych, palnych do przestrzeni występującej w obszarze instalacji procesowej. 
 

Zebrana dokumentacja umożliwiła  zastosowanie najnowszych rozwiązań elektroniki i optyki, co dało nam możliwość idealnego doboru sprzętu dla wymienionej aplikacji systemu sygnalizacji pożaru oraz innych instalacji przemysłowych. Urządzenia , które zostaną zamontowane na terenie obiektu dostosowane będą do potrzeb dedykowanej instalacji z uwzględnieniem: potencjalnego źródła fałszywych alarmów, wymaganego czasu zwłoki, wartości progu zadziałania, wymaganych sygnałów wyjściowych. Instalacja zostanie wyposażona w system samo sprawdzania opartego na unikalnym systemie kontroli zabrudzenia optyki, co niewątpliwie stanowić będzie dodatkowe źródło zabezpieczenia. Należy podkreślić, iż zasięg detekcji dymu wspomnianych czujek jest bardzo wysoki i odporny na fałszywe alarmy.  Wszystkie te urządzenia oraz dostarczone komponenty wykonane są według dyrektywy ATEX, a co za tym idzie, posiadają atesty Ex. W celu zabezpieczenia warunków pracy ekip instalatorskich, które pracują bezpośrednio w strefach zagrożonych wybuchem, ich członkowie wyposażeni zostali w specjalne anty-elektrostatyczne ubrania robocze, jak również profesjonalne narzędzia nieiskrzące.
Integralną kwestią, równoległą z zabezpieczeniem SAP jest przygotowanie współpracujących, nowoczesnych systemów oświetlenia awaryjnego w skład, którego wchodzą: oświetlenie ewakuacyjne (dróg ewakuacyjnych), oświetlenie miejsc o szczególnym zagrożeniu, oświetlenie stref otwartych (anty panicznych) i oświetlenie rezerwowe. Dzięki swojej modułowej budowie takie oświetlenie może funkcjonować zarówno w małych obiektach jak i dużych, wielko powierzchniowych obiektach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych czy przemysłowych. Wymienione systemy: SAP jak i system oświetlenia awaryjnego są wykonywane bez potrzeby zatrzymywania produkcji w fabryce.

Śledź nas

Dołącz do nas na Facebooku, Twitterze, Youtube i bądź na bieżąco.

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
do góry